
Answers
© EWP Go to www.emilewoolfpublishing.com for Q/As, Notes & Study Guides 485
Summary
Fixed cost
Variable cost
per unit
$
$
Direct materials ($130,000/10,000 units) -
13.00
Direct labour (excluding overtime) 49,000
2.50
Production overhead 18,000
7.00
Administration overhead (all fixed) 26,000
-
Selling and distribution overhead 18,000
1.30
Budgeted cost allowance – quarter 3
Production units: 15,000
Sales units: 14,500
$
Materials (15,000 × $13)
195,000
Labour ($49,000 + (15,000 × $2.50))
86,500
Overtime (1,000 × $2.50 × 50%)
1,250
Production 0verhead ($18,000 + (15,000 × $7))
123,000
Administration overhead 26,000
Selling and distribution ($18,000 + (14,500 × $1.30))
36,850
468,600
30 Cost estimation
(a) High low method
$
Total cost of 22,000 units
74,000
Total cost of 12,000 units
52,000
Therefore variable cost of 10,000 units
22,000
Variable cost per unit = $22,000/10,000 units = $2.20.
$
Total cost of 22,000 units
74,000
Variable cost of 22,000 units
(× $2.20)
48,400
Therefore fixed costs 10,000 units
25,600
Fixed costs = $25,600 per month.