
Paper F5: Performance management
294 Go to www.emilewoolfpublishing.com for Q/As, Notes & Study Guides © EWP
The operating variances are calculated using the ex post standard cost.
The only difference is that if the total planning variance is caused by two factors, it
should be possible to analyse the total planning variance into its different causes.
The method of analysing a total planning variance will be explained with an
example.
Example
Greenco manufactures product G, which has a standard direct material cost per unit
of: 5 kilos at $6 per kilo = $30.
Actual output during a month is 4,000 units of product G, and the materials actually
used in production were 16,500 kilos at a cost of $119,000.
The operations manager of Greenco persuades his colleagues that the standard cost
for direct materials is incorrect, and a more realistic standard cost is:
4 kilos at $7 per kilo = $28.
Required: Analyse the total planning variance for materials cost into a planning
variance for materials price and a planning variance for materials usage.
Answer
Total planning variance
The planning variance is caused by two factors, an incorrect price per kilo and an
incorrect usage quantity per unit of output. However, the total planning variance is
calculated in the same way as shown previously (method 1).
Total material cost for 4,000 units of G $
Ex ante standard cost (× $30)
120,000
Ex post standard cost (× $28)
112,000
Planning variance, materials 8,000
(F)
The planning variance is favourable because the ex post standard cost is more
favourable (is less costly) than the ex ante standard cost.
Further analysis of the total planning variance
The total planning variance can be analysed into a planning variance caused by each
planning change in the standard – in this example there is an error in the standard
for materials price and an error in the standard for materials usage and we can
therefore analyse the total planning variance for materials into a planning variance
for materials price and a planning variance for materials usage.
The two standard costs that we are comparing are as follows:
Ex ante standard
4,000 units
× 5 kilos = 20,000 kilos × $6
$120,000
Ex post standard
4,000 units
× 4 kilos = 16,000 kilos × $7
$112,000